(schaar) Podiumdelen

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Tiemen
    • Dec 2001
    • 944

    #16
    Die dingen zijn er in veel stevigheden. Er bestaan er wel degelijk die erg robuust zijn en die een goed lock-mechanisme hebben. Als riser worden ze niet echt gebruikt, eerder als bvb DJ-tafel. Ze zijn ook niet mobiel (eens opgesteld), wat hen voor het festival/concert gebeuren eigenlijk zo goed als onbruikbaar maakt. Dan bestaan er nog de gevallen met "pootjes" in verschillende lengtes, met dan eventueel een wielframe onder. Stevigheid en handigheid zijn niet echt hun sterkste eigenschappen. Wat we gebruiken op de grotere Belgische festivals zijn metalen risers, standaardgrootte 4'x8', hoogtes van 1 tot ... ft. Deze kunnen met wielstellen verplaatst en gelockt worden. Aluminium blijft nogaltijd die instabiliteit hebben (materiaalkundig gezien logisch door de eigenschappen van Al).

    Comment

    • rinus bakker
      • Mar 2002
      • 5430

      #17
      citaat:Geplaatst door kokkie
      Wel weet ik dat ik ergens een keer een folder heb gezien van een fabrikant die een 200 en een 300kg uitvoering had, maar waar je uiterlijk weining verschil aan zag, zeker als je ze niet kon vergelijken.
      En daar gaan we weer:
      de Duitsers (alweer ja, telkens dezelfde 'club' Europeanen om aan te halen) hebben een DIN-normenreeks voor allerlei vormen van (theater)prakken en de minimaal erop uit te oefenen belasting.
      Dat bij mijn weten tenminste 500kg/m² en als regel het liefst 750kg/m². Of ze dat altijd halen is een tweede, maar dat het er niet op staat is eigenlijk te gek voor woorden.
      Zeker als er mafketels zijn die 200kg (per m²???) voldoende vinden.
      Vier man van mijn postuur passen gemakkelijk op 1m² en die vier man wegen dan [:I] samen pakweg 440kg. Statische belasting.
      Wat weegt een clustertje gestacked PA?
      Dat zulke fabrikanten bestaansrecht hebben ligt maar aan 1 ding:
      alle waar is naar zijn geld. (Of was het andersom?)
      een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

      Comment

      • rigging-moderator
        • Dec 2002
        • 20

        #18
        En nu we een apart 'staging'-gericht forumonderdeel hebben, lijkt me dit topic bij uitstek geschikt om daarin te plaatsen, en het weg te halen bij de rigging.
        Tenzij iemand voorbeelden heeft van het hijsen van tafelelementen.....
        Moderator J&H Rigging-forum

        Comment

        • DidierB
          • May 2003
          • 337

          #19
          Er bestaan trouwens verstevigde versies van prakken speciaal voor speakerstacks op te zetten. Bijvoorbeeld AED rent België heeft dit in het gamma, naar het schijnt van cornet seating (www.cornet.be), maar hier vind ik er niets van..


          Groeten,

          Beghin Didier
          Ampli bvba

          Comment

          • rinus bakker
            • Mar 2002
            • 5430

            #20
            Hoi DidierB,
            en wat mag er dan op die speciale verstevigde PA-prakken aan kg's/m² worden neergezet?
            een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

            Comment

            • DidierB
              • May 2003
              • 337

              #21
              ik heb geen flauw idee want ik vind er niets van... Maar heb er wel een keer mee gewerkt en je kan het eerder met stelling vergelijken, maar iets minder "bouwpakketterig". Alleen zonder spindels en een frame als vloer ipv plank vastvijzen. We hebben er toen 6 KF 750's opgezet, dus in gewicht is dit zo'n 520 kg, vloer was 2x1 ongeveer. Het ding had er geen moeite mee.

              Maar meer weet ik er niet meer van...


              Groeten,

              Beghin Didier
              Ampli bvba

              Comment

              • rinus bakker
                • Mar 2002
                • 5430

                #22
                2x1 = 2m² - dat is in theorie al goed voor ca. 1000 - 1400kg als je de 500-700kg/m² eis erop loslaat.
                Daarmee zou een normale prak ook geen moeite moeten hebben...
                anders wordt het met een hossende meute met alkohol doordrenkte studenten...
                Dat is het equivalent van een hondsdolle olifant.
                een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

                Comment

                • DidierB
                  • May 2003
                  • 337

                  #23
                  maar die prak kan je niet op 2m hoog zetten...

                  Comment

                  • lucasbakker
                    • Apr 2004
                    • 16

                    #24
                    Er zijn verschillende merken de meeste komen uit duitsland en hebben allemaal een belasting van 500 tot 750 kg per M2. Alle duitste tafels zijn voorzien van een TUV test en vaak voorzien van een bouwboek waar alles in beschreven staat. Het is inderdaad gek dat de het merk en belasting niet vermeld staan op het podiumdeel.

                    Er zijn verschillende mogelijkheden om podiumdelen te koppelen, doormiddel van een PVC klem aan de onderzijde, het nadeel van koppelen aan de onderzijde is dat je er moeilijk bij kan als het podium 40 cm hoog is en er helemaal niet bij kan als het 20 cm hoog.

                    Er zijn elementen die aan de zijkanten verbonden worden met een X koppelstrip, dit is makkelijker ook bij lage niveaus.

                    Nivtec heeft een ingebouwd koppelsysteem die met 1 hand beweging het element snel en probleemloos koppeld.

                    Litestructures heeft een zeer zwaar systeem wat geborgd wordt met bouten en moeren.

                    In zweden heeft een bedrijf het layher systeem nagemaakt uit alluminium en deze worden geborgd met spie pennen.

                    Het probleem is vaak dat er aan podiumdelen geen onderhoud wordt gepleegd, pas als het stuk is gaat men repareren. Er zijn genoeg bedrijven waar het een bij artikel is en niet hoog op de prioriteiten lijst staan van onderhoud.
                    Ik zit al een poosje in dit vak en heb de verhalen gelezen over de diverse ongelukken omdat de vergrendeling niet goed meer werkte, of dat er geen koppelklemmen waren gemonteerd.
                    Het ergste wat ik mee heb gemaakt is dat er een ballet danseres tussen 2 elementen was gezakt omdat deze niet gekoppeld waren. Haar been lag vanaf haar enkel tot boven de knie helemaal open en de wond moest behandeld worden in het ziekenhuis. De dader lag op het kerkhof.

                    Ik denk dat er honderde verhalen zijn over ongelukken, maar dat heeft geen zin om dit allemaal op het op dit forum te zetten.

                    Gebruik een podiumelement en bouw hem volgens de daarvoor opgestelde regels van de fabrikant. Kijk niet alleen maar naar de prijs maar ook naar de specificaties van de constructie.

                    De duitse merken zijn: Butec / Nivtec / Mott / Nivoflex

                    Andere merken zijn Prolyte-Stagedeck / Litestructures Lite-deck / Sixtema opvouwpodia / Milos / Layher voor het grote werk

                    Deze merken zijn allemaal te vinden via de zoekmachine.

                    Bezig



                    Comment

                    • rinus bakker
                      • Mar 2002
                      • 5430

                      #25
                      Ik denk dat er honderden verhalen zijn over ongelukken, maar dat heeft geen zin om dit allemaal op het op dit forum te zetten..

                      Hallo Lucas,

                      denk je dat of weet je dat?
                      In dat laatste geval lijkt het mij zinvol om de forum beheerder te vragen om nog maar een forum onderdeel aan te maken: ongelukken!

                      Want van onze eigen fouten kunnen we leren, maar
                      we kunnen het misschien maar beter doen van die van anderen:
                      een gewaarschuwd man telt nog steeds voor 2!

                      Wat betreft prijzen, specs en bouwhandleidingen = ben ik het roerend mee eens.

                      een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

                      Comment

                      • lucasbakker
                        • Apr 2004
                        • 16

                        #26
                        Hallo Rinus,

                        Ik zit ook een paar jaar in dit vak en heb de afgelopen 25 jaar redelijk veel ongelukken gezien met podia.

                        Maar ik wil niet op dit forum zitten om ongelukken aan de kaak te stellen, onder het moto hier kan je iets van leren.

                        Ik zie meer in het voorlichten hoe een systeem te gebruiken en wat voor systemen er zijn. En welk systeem ga je gebruiken bij welke opdracht en op welke manier kan ik veilig met podium systemen werken.

                        Het is net als met truss je hebt fabrikanten die gespecialiseerd zijn en je hebt fabrikanten waar het een bij product is.
                        Je hebt nu eenmaal de mercedes en volkswagens en ze rijden allebei, de ene wat harder als de andere, alleen de kwaliteit en prijs zijn zeer verschillend.

                        En zo is het ook met podiumsystemen er zijn veel verschillende kwaliteiten en prijzen.

                        Misschien is dit iets voor dit forum, ik zet me daar graag voor in.

                        Bezig

                        Comment

                        • rinus bakker
                          • Mar 2002
                          • 5430

                          #27
                          Maar Mercedes en Volkswagen zijn allebei ontegenzeggelijk 'automobielen' en nou niet bepaald 'bijproducten' voor die jongens.
                          Dus die opmerking is misplaatst.
                          En kwaliteit en prijs zijn niet alleen maar op het product terug te voeren.
                          Mijn oudste zoon vindt de "tweekleurenchocopasta" van de Super in een blindproef lekkerder dan die van Duo Penotti. Maar voor die laatste betaal je een berg meer - onder andere voor de reclame die ze maken om je die zooi aan te kunnen smeren. En daarvan zijn 10-tallen voorbeelden van merkartikelen (de halve Chinese economie draait erop.)
                          Als je de prijs/kwaliteit gunstigste Audi of VW wilt, dan neem je lekker een Skoda!

                          Wat je hiermee in podiumdelenland kunt doen laat ik aan jou.
                          Maar zonder merk/type of herkenningsteken en zonder manuals of belastbaarheidsgegevens = weg met die rommel!
                          En dat is mijn mening.
                          een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

                          Comment

                          • harold reurink
                            • Jan 2005
                            • 8

                            #28
                            geachte forumleden,

                            het is de eerste keer dat ik mijn reactie op dit onderwerp geef maar zoals ik de reactie lees ook van de deskundigen ? zal ik hier bij niet te hard van leer trekken.
                            Dus de volgende vraag mijner zijde !!

                            is er nu niemand die werkelijk niet de reden weet waarom de schaarelementen verboden dienen te worden, er worden vele sugesties aandedragen, ongevallen omschreven, verwijten gemaakt, maar laat ik als volgdt beginnen van er waren eens 10 kleine vingertjes, toen waren er nog 9 enz.enz en toen kwam hij in aanmerking voor en AOW uitkering.
                            er worden vele sugesties genoemd maar niemand verdiept zich eigelijke in deze materie, dit moet, waarom niet, draagkracht, puntbelasting, schijn vertoning kopieen van kopieen, het lijkt wel of de podia elementen zijn door gefokt.
                            is er nu niemand die de werkelijke grondregels kent een goed maar veiligpodium.

                            mit freundliche grussen (geen ringel s onder de knop )

                            Harold Reurink

                            Comment

                            • rinus bakker
                              • Mar 2002
                              • 5430

                              #29
                              Hallo Harold,

                              1) Zijn die dingen dan echt verboden?
                              2) Als dat zo is, wie heeft dat verbod dan uitgevaardigd?
                              3) Waar is (de tekst van) dat verbod dan te vinden?
                              4) Is dat verbod van Europese, Nederlandse, Duitse of Litouwse origine?
                              5) Wat waren de overwegingen om het verbod uit te vaardigen?

                              Als jij vindt dat schaartafels verboden zouden moeten worden, dan moet jij met de door jouw afgewogen redenen komen, en eens in gesprek gaan met de fabrikanten en de VeiligheidsInspecties.
                              En dan de resultaten daarvan maar weer hier neerzetten.
                              Maar zoals het nu is hebben we het allemaal over geruchten of onduidelijkheden.
                              Tenslotte zijn heel veel hijs en hefwerktuigen in potentie ook gevaarlijke dingen,
                              maar alles staat (of valt) bij goed (of geen) onderhoud en juist (of fout) gebruik.
                              Grondregels voor een veilig podium zijn in Nederland vast wel ergens 'verstopt' in het Bouwbesluit, en in Duitsland in een paar DIN normen.
                              Maar ook een in principe goed en veilig podium
                              wordt weer onveilig door verkeerd gebruik of overbelasting.
                              een verdubbelde gebruikscoefficient is echt geen luxe

                              Comment

                              • harold reurink
                                • Jan 2005
                                • 8

                                #30
                                Hallo Rinus,

                                eerste even het volgende en voor mijn duidelijkheid hoe moet ik je aanspreken en welek achtergronden heb je ben ing of ir of man met heel veel vak kennis, want ik heb veel van je gehoord, maar hellas nog niet het genoegen gehad je te mogen ontmoeten.
                                dit moest ik even kwijt nu even terug naar jouw vragen en opmerkingen
                                1) goed lezen !! ik heb gezegd ze zouden verboden moeten worden, dan moeten wij gaan kijken van uit welk standpunt de schaarelementen worden gebruikt ARBO zegt afgekeurd te Zwaar zelfs voor 2 personen ik zie niet als dit met 3 personen wordt gedaan het opzetten en het afbreken dit tot zover van uit arbo oogpunt.
                                dan van uit econmische punt op dit moment in Nederland nog niet verboden in duitsland wel al ligt het er wel aan hoe deze worden opgesteld je weet dat er een TUV is afgeven ander smogen ze in duitsland niet eens verkocht worden en zouden ze niet gemaakt worden.
                                Wanneer een schaar op 20 cm staat heeft deze een extra steunpunt die bevestigd is aan de ondervoet dan alleen kan deze schaar 1500 kg dragen deze draag kracht is ook mogelijk als de schaar geheel uitstaat op afhankelijk van de hoogste stand 80 of 100 cm bij de jumbo,s zelfs op 140 cm, maar nu komt het, wanneer de schaarelementen in duitsland, Frankrijk, Engeland op de resterend tussen standen staan van 40, 60, 80 cm staan dan kunnen deze niet meer dan 700 kg statische krachten aan en dat is dan de reden van gebruiks verbod in deze landen,dit omdat ze niet aan de afgenomen keuringen meer voldoen van de afgenoemen TUV van 750 KG /m2 totaal 1500 kg per deck,( even tussen door dit moet dan wel de goede TUV zijn de DIN 4112 en niet zoals Prolyte deze heeft op zijn DEX want hun TUV DIN 4113 is alleen geldig bij een samengesteld product zoals Trussen en dergelijk) de Duitse TUV en de Britsche staandaard normen zijn eigenlijk wel de graadmeter.
                                Hierdoor zijn eigenlijk de geruchten onstaan dat het raadzaam is geen nieuwe schaarelementen meer te kopen om des illusie op korte termijn te voorkomen dat deze ondingen op kort termijn wel degelijk worden verboden.
                                je kunt er op dit moment dus van uitgaan dat wij in een overgangsregeling zitten wanneer komt de fatale dag van een geheel verbod.
                                hopendlijk heb ik je vragen hiermede in het kort te hebben toegelicht
                                dus de vragen 3 .4 laat ik buiten beschouwing.

                                Het beste is natuurlijke een duidelijke europese regelgeving ik denk dat jij daar het meeste over mee kunt praten want je zit toch in de commissie van normalistatie instituit de NEN norm voor hijstechnieken van trussen en dergelijke in samenwerking met prolyte en een derde partij .
                                Ik kan je vertellen dat ik een zeer grote voorstaander ben van duidelijke regels van hoe het moet om een verhoogte platform ( podium)en dergelijke constructies er uit horen te zien, er zijn nog te veel in elkaar hangende en losliggende constructie van wat men noemt een degelijk podium, en dat in de buurt van niks wetende artiesen en laat staan het publiek, deze mag er toch zeker van zijn dat alles veilig is. om verder te gaan eerste jouw reactie op mijn reactie tot heden.

                                groetjes
                                Harold reurink

                                Laat ik het even anders zeggen lucas!!!
                                zelfs dinosauriers moet kunnen dansen op een degelijk podium

                                Comment

                                Working...